RADIO ZET

W nawiązaniu do wywiadu, jakiego Radiu Zet udzielił rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia, pan Krzysztof Bąk, Związek Pracodawców Hurtowni Farmaceutycznych pragnie poinformować, że wystosowany 18 września list do farmaceutów był informacją dla środowisk aptekarskich, z którymi na co dzień współpracujemy, a nie jakąkolwiek formą szantażu -­‐ jak sugerował pan rzecznik. Wbrew temu, co w wywiadzie powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia, hurtownie farmaceutyczne nigdy nie wyrażały zgody na obniżenie marży hurtowej.

Chcielibyśmy przypomnieć, że w pierwotnej wersji ustawy refundacyjnej zakładano drastyczną jednorazową obniżkę marży z 9,87 do 5%. Ta propozycja nie była, wbrew temu co mówił rzecznik prasowy, efektem „negocjacji”. Ministerstwo podjęło wówczas decyzję w tej sprawie nie konsultując tego z przedstawicielami dystrybutorów hurtowych. Nie przedstawiło też żadnych analiz czy symulacji obrazujących skutki tej zmiany. Nasze dramatyczne apele spowodowały, że resort zgodził się wprowadzić zamiast jednorazowego, stopniowe obniżanie wysokości marży. Zapewniano nas jednocześnie, że po wejściu w życie ustawy, rynek będzie monitorowany. Od wejścia w życie ustawy w 2012r. dystrybutorzy włożyli duży wysiłek, aby dostosować się do narzuconych warunków funkcjonowania. Działania oszczędnościowe obejmowały m.in. zwolnienia pracowników hurtowni farmaceutycznych, zamykanie magazynów hurtowych.radiozet

Należy podkreślić, że działo się to wszystko w sytuacji kryzysu gospodarczego, wzrostu cen paliw czy też prądu. Nasz sprzeciw wobec tak niskiej marży wynika z wyliczeń przeprowadzonych przez hurtownie farmaceutyczne i niezależną instytucję analityczną. Wszystkie nasze analizy i wyliczenia od miesięcy przekazujemy Ministerstwu Zdrowia, z którym prowadzimy rozmowy i informujemy o skutkach obniżenia marży hurtowej do 5%, tak dla naszych firm, jak i dla aptek, a przede wszystkim -­‐ dla pacjentów. Tymczasem Ministerstwo Zdrowia do dziś nie przedstawiło żadnych wyliczeń, które pokazałyby ekonomiczne uzasadnienie obniżenia marży hurtowej do tak niskiego poziomu. Co więcej, na prośbę resortu przedstawiliśmy kilka alternatywnych propozycji dotyczących sposobu liczenia marży. Mimo obietnic, ostatecznie kwestia obniżania marży hurtowej pozostała w ustawie niezmieniona i nie znalazła się w planowanej nowelizacji ustawy refundacyjnej (w dziś przedstawionym do konsultacji społecznych projekcie ustawy). Jeszcze raz pragniemy podkreślić, że nasz list do Prezesa Naczelnej Izby Aptekarskiej i Okręgowych Izb Aptekarskich nie był jakąkolwiek formą szantażu.

Jako Związek reprezentujący hurtownie farmaceutyczne, działające na rynku w sposób odpowiedzialny, czujemy się zobowiązani do informowania aptekarzy o tym, że jesteśmy zmuszeni do obniżania częstotliwości dostaw i zaostrzenia warunków współpracy, co będzie m.in. wymagało zmian umów z aptekami. Po zwolnieniach i zamknięciach magazynów, jest to jedyny sposób, by hurtownie farmaceutyczne przygotowały się do obniżki marży do 5%. Aptekarze, a co za tym idzie -­‐ pacjenci, muszą być przygotowani do takich zmian. W żadnym stopniu jednak zmiany w zakresie współpracy z aptekami nie oznaczają, że nie będziemy dostarczać leków refundowanych do aptek. Bezpieczeństwo pacjentów jest bowiem dla nas najważniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *