Lipcowa refundacja: bez zmian dla pacjentów po przeszczepach?

Mimo apeli rodziców dzieci po transplantacjach resort zdrowia nie przywrócił ryczałtowej opłaty (3,20 zł) za zawiesinę valgancyklowiru – pisze Rzeczpospolita.

Zgodnie z nową listą refundacyjną, która zacznie obowiązywać od 1 lipca, pacjenci dopłacą do niej 666,79 zł – to o 107,84 zł więcej niż w przypadku listy opublikowanej w maju br.

Jak pisze gazeta, resort zignorował także opinię autorytetów medycznych, które przekonywały, że zawiesiny nie można zastąpić tabletkami, ponieważ tylko postać płynna pozwala na dobranie odpowiedniej dawki dla maluchów i wygodne zaordynowanie leku.

„Rozwiewając wątpliwości dotyczące wskazań dla leków Valhit i Valgancyclovir (…) wyjaśniamy, że (…) mogą je stosować zarówno dzieci, jak i dorośli” – czytamy w wyjaśnieniu na stronie MZ. Urzędnicy dodają, że cena zmaleje, jeśli zawnioskuje o to producent leku.

Lipcowa lista oburzyła również pacjentów onkologicznych. Członkowie sekcji prostaty stowarzyszenia UroConti alarmują, że po raz kolejny nie doczekali się refundacji stosowanych w leczeniu hormonalnym raka prostaty enzalutamidu i dichlorku radu-223.

Więcej: www.rp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *