Magazyny pełne szczepionek, MZ namawia do szczepień

Wpierw ministerstwo zdrowia kupiło ponad milion szczepionek przeciwko pneumokokom, a rok później dokupiło kolejne 900 tys. szczepionek. Obecnie produkty zalegają w magazynach, nawet w sytuacji wprowadzenia obowiązkowych szczepień dla dzieci.

Do użytku w Polsce oddane są dwie szczepionki przeciwko pneumokokom: szczepionka 10-walentna chroniąca przed 10 szczepami pneumokoków oraz szczepionka 13-walentna. Refundowana jest jednak wyłącznie szczepionka 10-walentna, która według wielu ekspertów nie jest odpowiednio skuteczna.

Jak donosi Rzeczpospolita, w wyniku przetargu zorganizowanego w 2016 roku Ministerstwo Zdrowia zakupiło 1,2 miliona „gorszych” szczepionek, ale tańszych. Mimo zapasów produktów, których termin ważności upływa w czerwcu br, resort zakupił kolejne 900 tys. szczepionek tańszych — 10-walentnych.

Na koniec 2017 roku w magazynach GIS było blisko 600 tysięcy szczepionek zakupionych w 2016 roku oraz kolejne 900 tysięcy szczepionek kupionych w roku 2017 – informuje Radio ZET.

W sumie w całym magazynie znajdowało się 1,5 miliona dawek szczepionek. Resort zachęca do szczepień. Jednak wielu rodziców zdecydowało się nie szczepić dzieci wcale lub na własny koszt wykupić szczepionkę 13-walentną.

Więcej: https://zdrowie.radiozet.pl/

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *