Polacy czekają na cyfryzację służby zdrowia

Polacy wskazują na problemem braku powszechnej cyfryzacji usług medycznych, podając przykład wydawania e-recept. W formie elektronicznej recepty wydawane są w Szwecji już od 2000 roku – przypomina portal Gazety Lubuskiej.

W przeprowadzonym Europejskim Konsumenckim Teście Zdrowia polska służba zdrowia znajduje się na drugiej pozycji od końca. Okazuje się, że gorzej w tej kwestii oceniana jest tylko Czarnogóra – czytamy na stronie portalu.

Jeden z raportów mówiący o polskiej służbie zdrowia pokazuje, że pacjenci w naszym kraju uważają, że lekarze poświęcają im za mało czasu. Zamiast poświęcić cały czas diagnostyce, oni zajmują się „papierkową robotą”.

Polacy wskazują też, że problemem jest brak powszechnej cyfryzacji usług medycznych. Jako przykład może posłużyć wydawanie e-recept. W formie elektronicznej recepty wydawane są w Szwecji już od 2000 roku, a od 7 lat w Estonii. Z podobnej usługi korzystają też pacjenci w Norwegii, Finlandii, Belgii, Włoszech, Islandii oraz Grecji.

W Polsce e-recepty mają obowiązywać dopiero od 2020 roku.

Wcześniej zostanie wprowadzony pilotaż, który ma ruszyć 16 lutego 2018 r. Będzie przeprowadzony w dwóch powiatach województwa mazowieckiego.

Więcej: http://www.gazetalubuska.pl/

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *