Prezes NRL zapewnił o potrzebie wsparcia lekarzy przez farmaceutów

Farmaceuci są świetnie wykształceni i doskonale znają się na lekach i znają ich wzajemne oddziaływanie. Szkoda tę wiedzę marnować, a my, lekarze, potrzebujemy tego wsparcia – podkreśla Maciej Hamankiewicz, prezes NRL o czym przypomina Naczelna Izba Aptekarska.

W nawiązaniu do wypowiedzi ginekologa dra. Grzegorza Południewskiego, dotyczącej powoływania się przez część farmaceutów na klauzulę sumienia w przypadku odmowy wydania preparatów antykoncepcyjnych („Dla pacjenta partnerem jest lekarz. Farmaceuta jest partnerem handlowym”), która przez część środowiska farmaceutów mogła zostać odebrana, jako umniejszenie roli aptekarza w systemie ochrony zdrowia, NIA przypomina słowa prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej na temat wykorzystania potencjału farmaceutów w świadczeniu profesjonalnej opieki farmaceutycznej i potrzebie współpracy obu zawodów.

– To bardzo ważna kwestia. Przywracamy w ten sposób istotę wykonywania zawodu farmaceuty – podkreślił prezes NRL na łamach portalu TVN24.

Dodał, że farmaceuci są świetnie wykształceni i doskonale znają się na lekach i znają ich wzajemne oddziaływanie. – Szkoda tę wiedzę marnować, a my, lekarze, potrzebujemy tego wsparcia- wyjaśnił.

Dr Hamankiewicz podkreślił, że farmaceuci odciążyliby lekarzy, skrócili kolejki w przychodniach i edukowaliby pacjentów w zakresie właściwego przyjmowania leków oraz stosowania właściwej diety dostosowanej do terapii.

Więcej: www.nia.org.pl, www.tvn24.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *