Sanepid ma prawo do pobierania próbek suplementów do badań

Państwowej Inspekcji Sanitarnej przysługuje prawo nieodpłatnego pobierania próbek środków spożywczych w celu wykonania badań laboratoryjnych w związku z przeprowadzaniem urzędowych kontroli – informuje łódzki sanepid.

Prezes ORA w Łodzi, Paweł Stemach, skierował do Łódzkiego Inspektoratu Sanitarnego pismo w sprawie pobierania przez Państwową Inspekcję Sanitarną suplementów diety do badań.

Jak wskazał, „rozumiejąc cel i zasadność badań jakościowych suplementów diety oraz środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego farmaceuci będący właścicielami aptek nie mogą pogodzić się ze stratami, które ponoszą w związku z pobranymi bezpłatnie produktami”.

Zdaniem farmaceutów ilość opakowań pobieranych produktów do badan jest duża, w licznych głosach uważana za nadmierną, co powoduje powstawanie strat finansowanych aptek.

Łódzki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w odpowiedzi na pismo wyjaśnił, iż w związku z przeprowadzaniem urzędowych kontroli, przysługuje prawo podejmowania czynności niezbędnych do wyjaśnienia sprawy, w tym nieodpłatnego pobierania próbek środków spożywczych w celu wykonania badań laboratoryjnych.

Łódzki Sanepid podkreślił, że próbki suplementów diety pobierane są w wytwórniach tych produktów, u dystrybutorów oraz w obiektach obrotu żywnością, w tym w aptekach, w których są one dostępne w ofercie handlowej.

Więcej: https://www.oia.lodz.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *