Senat bez poprawek za e-receptą

Senat poparł w czwartek wieczorem (15 marca) możliwość wystawienia e-recept bez osobistego badania pacjenta, po konsultacji za pośrednictwem systemów teleinformatycznych.

Senat zdecydował o przyjęciu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z wprowadzeniem e-recepty bez poprawek. Za było 74 senatorów, nikt nie był przeciw, cztery osoby wstrzymały się od głosu.

Pilotaż e-recepty od połowy lutego jest prowadzony w Siedlcach i Skierniewicach. Trwa testowanie oprogramowania, a od maja planowane jest wystawianie pierwszych e-recept dla pacjentów z tych miast.

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński mówił podczas prac w Senacie, że ustawa do końca roku powinna zacząć obowiązywać we wszystkich aptekach w Polsce, a od 1 stycznia 2020 r. elektroniczne recepty mają być już wystawiane w każdym gabinecie medycznym.

Wcześniej, podczas prac w Sejmie wiceminister mówił, że wprowadzenie e-recept przyniesie wiele korzyści zarówno pacjentom, jak i lekarzom. Zwracał uwagę, że tak wystawionych recept pacjenci nie zgubią lub przypadkowo nie zniszczą, nie będzie już też problemów z nieczytelnie wypisanymi receptami lub np. brakiem pieczątki lekarza. Jeśli lekarz przepisze choremu kilka leków, pacjent będzie mógł bez problemu wykupić część preparatów w jednej aptece, a pozostałe w innej (np. gdy w jednej aptece nie będzie wszystkich potrzebnych leków).

– Według szacunków, rocznie wystawia się 250 mln recept w Polsce, 156 mln tych recept jest refundowanych. To jest proces, którego informatyzacja przyniesie bardzo duże efekty – zarówno społeczne, jak i ekonomiczne – dla systemu ochrony zdrowia – przekonywał.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *