Uproszczenie procedur związanych z uznawaniem w Polsce kwalifikacji zawodowych…

Uproszczenie procedur związanych z uznawaniem w Polsce kwalifikacji zawodowych zdobytych za granicą i wprowadzenie w naszym kraju europejskiej legitymacji zawodowej zakłada projekt ustawy, przyjętej we wtorek (8 grudnia) przez rząd.

Certyfikat zastąpi dotychczasową decyzję ws. uznania kwalifikacji zawodowych oraz oświadczenie o zamiarze świadczenia usługi transgranicznej i będzie ważny 1,5 roku.Projekt ustawy o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich UE ma images444dostosować polskie prawo do unijnej dyrektywy ws. uznawania kwalifikacji zawodowych. Nowe przepisy mają pomóc w minimalizacji barier, które przeszkadzają w mobilności pracowników na wewnętrznym rynku Unii – pisze PAP.Projekt wprowadzi elektroniczny dokument zwany europejską legitymacją zawodową (elz). Będzie to elektroniczny certyfikat, wydawany przedstawicielom wybranych zawodów o dużej mobilności, regulowanych w wielu krajach UE. Chodzi o takie zawody jak pielęgniarka, farmaceuta, czy pośrednik w obrocie nieruchomościami.

Projekt wprowadza w Polsce, podobnie jak to jest w innych państwach członkowskich UE, „mechanizm ostrzegania” dotyczący osób, które utraciły prawo wykonywania zawodu. Dotyczy to zwłaszcza specjalistów, których działalność wpływa na bezpieczeństwo pacjentów (np. lekarzy czy pielęgniarek) oraz dzieci i młodzieży. Mechanizm ostrzegania będzie się opierał na systemie wymiany informacji na rynku wewnętrznym (IMI). Ma to zwiększyć bezpieczeństwo odbiorców usług.

Projekt ustawy przygotowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w styczniu 2015 roku.

Nowa ustawa zastąpi ustawę z 2008 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich UE i znowelizuje ustawy regulujące uznawanie kwalifikacji w tzw. zawodach sektorowych (lekarz, lekarz dentysta, pielęgniarka, położna, farmaceuta, lekarz weterynarii, architekt).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *